Hello Aspirants,
Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for IBPS PO 2017 Exam and we are creating sample questions in Quants section, type of which will be asked in IBPS PO Prelims !!!
Click Here to View Cumulus Course : IBPS PO 2017
IBPS PO Prelim 2017: English Test– 8 PM Every Day
IBPS PO Prelim 2017: Reasoning Test– 9 PM Every Day
IBPS PO Prelim 2017: Quants Test– 10 PM Every Day
Help: Share Our IBPS PO 2017 Course page to your Friends & FB Groups
_______________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirection: Q. (15) :Find the next number following the pattern.
5, 28, 162, 805, 3216, ?
Correct
Explanation
5 * 7 – 7 = 28
28* 6 – 6 = 162
162 * 5 – 5 = 805
805 * 4 – 4 = 3216
3216 * 3 – 3 = 9645Incorrect
Explanation
5 * 7 – 7 = 28
28* 6 – 6 = 162
162 * 5 – 5 = 805
805 * 4 – 4 = 3216
3216 * 3 – 3 = 9645 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude5.5, 7, 10, 16, 28, ?
Correct
Explanation
5.5 + 1 * 1.5 = 7
7 + 2*1.5 = 10
10 + 4*1.5 = 16
16 + 8*1.5 = 28
28 + 16* 1.5 = 52Incorrect
Explanation
5.5 + 1 * 1.5 = 7
7 + 2*1.5 = 10
10 + 4*1.5 = 16
16 + 8*1.5 = 28
28 + 16* 1.5 = 52 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude13, 301, 445, 517, 553,?
Correct
Explanation
13 + 288 = 301
301 + 144 = 445
445 + 72 = 517
517 + 36 = 553
553 +18 = 571Incorrect
Explanation
13 + 288 = 301
301 + 144 = 445
445 + 72 = 517
517 + 36 = 553
553 +18 = 571 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude4, 6, 6, 30, 100, ?
Correct
Explanation
4 * 1 + 1*2 = 6
6*2 – 2*3 = 6
6 * 3 + 3*4 = 30
30*4 – 4*5 = 100
100*5 + 5*6 = 530Incorrect
Explanation
4 * 1 + 1*2 = 6
6*2 – 2*3 = 6
6 * 3 + 3*4 = 30
30*4 – 4*5 = 100
100*5 + 5*6 = 530 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude5, 11, 29, 83, 245, ?
Correct
Explanation
5 + 6 = 11
11 + 3 *6 = 29
29 + 3 *18 = 83
83 + 3 * 54 = 245
245 + 3 * 162 = 731Incorrect
Explanation
5 + 6 = 11
11 + 3 *6 = 29
29 + 3 *18 = 83
83 + 3 * 54 = 245
245 + 3 * 162 = 731 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeA, B and C invested in a business in the ratio 6: 8: 9. If B invested for a period whose numerical value is 112.5% of B’s investment but A and C invested for one year. If profit of B at the end of the year is 16750 then what is the share of profit of C?
Correct
Incorrect

Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeSum of the length of two trains A and B is 660. The ratio of the speeds of A and B is 5: 8. Ratio between time to cross an electric pole by A and B is 4: 3. Find the difference in the length of two trains.
Correct
Explanation:
Sum of length of train = 660
l1 + l2 = 660
SA: SB = 5: 8
Let speed be 5x and 8x and time taken to cross pole be 4y, 3y
So,
5x × 4y + 8x ×3y = 660
44xy = 660
xy = 15
l1 – l2 = 24xy – 20xy
= 4xy
⇒ 60Incorrect
Explanation:
Sum of length of train = 660
l1 + l2 = 660
SA: SB = 5: 8
Let speed be 5x and 8x and time taken to cross pole be 4y, 3y
So,
5x × 4y + 8x ×3y = 660
44xy = 660
xy = 15
l1 – l2 = 24xy – 20xy
= 4xy
⇒ 60 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeA mixture of milk and water in a jar contains 28 L milk and 8 L water. X L milk and X L water are mixed to form a mixture. If 40% of the new mixture is 20 L, then find the value of X.
Correct
Explanation:
40% of new mixture = 20L
100% of new mixture=20/40×100
= 50 L
28 + x + 8 + x = 50
2x = 50 – 36
x = 7LIncorrect
Explanation:
40% of new mixture = 20L
100% of new mixture=20/40×100
= 50 L
28 + x + 8 + x = 50
2x = 50 – 36
x = 7L 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeMarked price of A is Rs. 1600 more than its cost price. When discount on A is 500 a profit of 25% is obtained. At what price should A be sold to obtain a 30% profit?
Correct
Incorrect

Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeThe ten’s digit of a three digit number is 3. If the digits of x are interchanged and the number thus formed is 396 more than the previous one. The sum of unit digit and hundred digit is 14, then what is the number?
Correct
Explanation:
Let digit be xyz
So,
According to question
y = (100z+30+x) – (100x+30+z) = 396
99z99x=396
Z – x = 4 …. (i)
And it is given that
z + x = 14 … (ii)
Solving (i) & (ii)
z = 9
x = 5
So, number is = 539Incorrect
Explanation:
Let digit be xyz
So,
According to question
y = (100z+30+x) – (100x+30+z) = 396
99z99x=396
Z – x = 4 …. (i)
And it is given that
z + x = 14 … (ii)
Solving (i) & (ii)
z = 9
x = 5
So, number is = 539
_______________________
 Click view Questions button to view Explanation
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 Share your Marks in Comment Sections